Život

Vyskúšajte, či patríte medzi dve percentá inteligentných ľudí.

Vyriešite hádanku?


ŠTEFAN GAŠPÁR z Púchova, slovenský majster logiky, vlani na majstrovstvách sveta získal vynikajúce 9. miesto v kategórii jednotlivcov.

 

 

HLAVNÁ STRÁNKA SZHaK

Do redakcie sme dostali list s Einsteinovým hlavolamom. Nám sa ho podarilo vyriešiť. Skúste to aj vy.

"Syn našiel na internete test inteligencie s názvom Susedia a priniesol ho otcovi. Obaja ho vyriešili, ale nie s rovnakým výsledkom,“ napísala nám pani Valéria Gašparíková z Piešťan o »hádkach« medzi jej chlapmi.
 
V redakcii sa nezvykneme hrať na hádankárov, tentoraz sme sa však dali vyprovokovať. Albert Einstein, držiteľ Nobelovej ceny za fyziku, rád predkladal svojim žiakom logické hádanky. Tvrdil, že hlavolam Susedia, ktorý zostavil už pred vyše polstoročím, dokáže vyriešiť len málo ľudí – iba dve percentá ľudskej populácie! Naozaj?
 
A RYBIČKY CHOVÁ...
"Táto úloha sa podľa záznamov naozaj prisudzuje Albertovi Einsteinovi. Jej znenie vo verzii, ktorú ste nám poslali, však nie je celkom v súlade s originálnym podaním, aj keď musíme uznať, že všetky podstatné fakty na riešenie sú zadefinované správne,“ tvrdí Ján Farkaš, predseda Slovenského zväzu hádankárov a krížovkárov. Podľa neho riešiteľom, ktorí nemajú skúsenosti s podobným typom hlavolamov, musí byť takáto náročná úloha predložená jasne, pričom treba dodržať zákonitosti logiky a stavby príslušného jazyka. V slovenčine je dôležité úlohu zadefinovať tak, aby jej Slováci porozumeli. Ide hlavne o to, na ktoré jazykové väzby sa v slovenčine dôraz dáva a na ktoré nie. "V tejto úlohe je dôležitá len záverečná otázka. Na ňu je jediné správne riešenie, a to, že ryby chová ...
 
Správnu odpoveď, ktorú nám zaslal pán Farkaš, vám (zatiaľ) neprezradíme. Skúste sa sami popasovať so zadaním úlohy, ktorú vymyslel Albert Einstein pre svojich študentov, a uctiť si tak pamiatku tohto velikána. Riešenie hlavolamu, ako tvrdí pán Farkaš, je známe už niekoľko desaťročí, poznajú ho aj hádankári na Slovensku. Jeho kolegom stačilo iba nazrieť do archívu.
 
SLOVENSKÍ HÁDANKÁRI
"K tomuto hlavolamu treba podotknúť, že diskusie, kto kde býva a žije, nie sú vo výslednom riešení podstatné,“ snaží sa náznakom pomôcť Ján Farkaš. Odkazuje, že počas riešenia je síce dôležité postupne vylučovať rôzne varianty, čiže kto kde býva, čo fajčí a podobne, dôležité je však len jedno: kto chová ryby. Našim čitateľom pomôže i to, ak prezradíme, že táto úloha sa musí riešiť vylučovacou metódou všetkých údajov navzájom. Zvyšok už necháme na vás samých. "Úloha patrí síce k náročnejším, ale nie neriešiteľným. Len to chce viac času, trpezlivosti a trochu skúseností. Existuje niekoľko oveľa náročnejších a pre našincov neznámych úloh, ktoré sa lúštia. V tejto oblasti sa konajú aj majstrovstvá Slovenska, z ktorých tí najlepší majú šancu reprezentovať našu krajinu až na majstrovstvách sveta. A tam je to oveľa náročnejšie ako pri lúštení Einsteinových hádaniek,“ vysvetľuje pán Farkaš, ktorý je mimoriadne hrdý na šikovnosť členov zväzu, ktorému predsedá. Jeho hrdosť je na mieste, lebo krížovkárske a hádankárske hnutie má na Slovensku už takmer storočnú tradíciu. Slováci v kategórii logických úloh v krátkej histórii samostatnosti zaznamenali iba troch držiteľov majstrovského titulu. Sú to MUDr. Pavol Tibenský z Brezovej pod Bradlom, Milan Šatka z Liptovského Mikuláša a ako najmladší získal majstrovský titul 17-ročný Štefan Gašpár z Púchova. Ten na minuloročných Majstrovstvách sveta hádankárov dokázal prelomiť magickú hranicu a v kategórii jednotlivcov sa umiestnil na výbornom 9. mieste.