Život

Preslávi Logic Puzzle Slovensko za hranicami?

Toto sú oni!


"Čitatelia vášho časopisu mi volajú a chcú poradiť pri riešení mojich logických puzzlí," priznal TANE STOJANOVIČ - ROKA, o ktorého hru začína byť veľký záujem.

 

  •  

S ich menami sa stretávate na stránkach nášho časopisu v rubrike s hlavolamami. Hádankári. Presnejšie autori hlavolamov. Dnes predstavujeme dvoch z nich. Jedného autora a jedného riešiteľa s majstrovským titulom.

"ŽIVOT je jediný časopis na Slovensku, ktorý uverejňuje moju logickúhru,“ hovorí o Logic Puzzle Tane Stojanovič - Roka. Už dvanásť rokov býva v Martine, kde sa priženil. Pochádza z bosnianskeho mesta Goražde, kde mal fotoateliér a pôsobil ako pyrotechnik. Pred vojnou ušiel do Nemecka, tam však nevydržal. Po začiatočných peripetiách na Slovensku, keď mu v Košiciach ukradli všetko, čo mal, a po pobyte v utečeneckom tábore sa usadil v Martine. Založil si reklamnú agentúru a pod tlakom silnej konkurencie rozmýšľal, ako sa uživiť.
 
PUZZLEMÁNIA NA ŠKOLÁCH
Kandidátovi na titul majstra v šachu pomohla záľuba v logickej kombinatorike. Pán Stojanovič -Roka v Bosne vyvinul špeciálny program na lotériu a športku (bez prázdnych kombinácií) a aj v Martine stavil na logiku, ale jej zábavnú formu. Nápad na Logic Puzzle, podobne ako aj ďalšie hry, ktoré zatiaľ nezrealizoval, nosil dlho v hlave. Hľadal čo najlacnejší spôsob výroby. Dieru do sveta urobil vlani, keď sa s Logic Puzzle dostal na 13. majstrovstvá sveta v logických hádankách v Chorvátsku. "Moja hra tam patrila medzi najťažšie zadania,“ spomína autor a dodáva, že iba tímy z piatich štátov si s ňou dokázali poradiť, čo vzbudilo o hru veľký záujem. Logic Puzzle okrem toho lúštili hádankári na majstrovstvách Chorvátska a, pravdaže, aj na súťažiach na Slovensku. Tohto roku sa posunie ďalej, lebo Logic Puzzle bude súčasťou septembrových výstav Hry a hlavolamy v Prahe a výstavy vynálezcov v Banskej Bystrici. S hrou sa popasujú aj súťažiaci na 5. majstrovstvách Slovenska v hlavolamoch a hra sa možno dostane do školských učebníc. Napríklad v Bosne alebo v Slovinsku.
 
"V Bosne som sa rozprával s ministrom školstva. Povedal mi, že by chceli túto kreatívnu hru zaradiť do učebníc,“ hovorí úspešný autor. Najviac ho potešilo, keď dostal list z Holandska, kde sídli Svetová federácia logických úloh. Z federácie prišiel na jeho hru mimoriadne priaznivý posudok a aj psychologička z tejto organizácie odporúča zaradiť ju medzi učebné pomôcky. Naši školáci už s hrou skúsenosti majú. Koncom školského roka v turčianskom regióne na základných školách bežala súťaž o "superstar“ v skladaní Logic Puzzle. Bolo to iba niekoľko desiatok škôl. Ohlas však bol fascinujúci. Vypukla naozajstná puzzlemánia, deti žiadali ďalšie a ďalšie úlohy a ich rodičia písali, že konečne je doma pokoj. Do skladačiek sa púšťali aj učitelia a ocenili tvorivý charakter hry. Žiaci ich väčšinou predbehli. "Rekord v skladaní bol 40 sekúnd. Za taký čas to ani ja ako autor hry neposkladám,“ dodáva pán Stojanovič-Roka. Začiatkom septembra pôjde do Slovinska, kde tamojšie ministerstvo školstva a športu má vážny záujem o distribúciu jeho nápadu do všetkých škôl. "Slovenské ministerstvo školstva som ešte neoslovil,“ dodáva. Možno si ho nájdu sami. Ešte kým sa jediná slovenská logická hra vyvážaná za hranice nestane hitom a nebudú sa v nej konať majstrovstvá sveta.